Obserwatorzy

KOMENTARZE

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Zależy mi jednak, aby to była w pełni szczera opinia, a nie krótkie hasło "super blog", "fajna notka". Zostawcie adres swojego bloga, chętnie zajrzę. Będzie mi miło jak zaobserwujecie, ja również wtedy to zrobię. Tylko dajcie znać.
Jeśli masz pytanie albo oczekujesz porady zostaw komentarz - na pewno na niego odpowiem.

wtorek, 1 września 2015

O opalaniu - najważniejsze faktyWakacje już prawie minęły, ale przed nami wrzesień, miesiąc również ciepły, i na pewno nie raz w weekend czy wolny dzień, skorzystamy z uroków słońca, dlatego zdecydowałam się przygotować artykuł dotyczący opalania i bezpiecznego przebywania na słońcu. 

Czy podkłady i fluidy zawierają filtry słoneczne?
W większości podkładów, fluidów czy nawet kremów bb obecne są filtry słoneczne, najczęściej 20 lub 30. Taką informację możemy znaleźć na opakowaniu lub etykiecie produktu, jaki kupujemy. Latem starajmy się wybierać produkty o lekkiej konsystencji, i bardziej na bazie wody niż na bazie olejowej. Unikajmy kosmetyków tłustych, które wzmagają świecenie i przetłuszczanie się cery oraz mogą zatykać pory i doprowadzić do powstania niedoskonałości, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze. Latem postawmy więc na lekkie fluidy i kremy koloryzujące, pamiętając również o filtrach słonecznych. Zawsze latem wybierajmy o ton ciemniejszy podkład, aby współgrał z opaloną skórą.

Kiedy unikać słońca?
Zaleca się unikać pełnego słońca w godzinach od 12 do 15, gdy promieniowanie jest najintensywniejsze i najbardziej może nas poparzyć. Unikać słońca należy również przy braniu niektórych leków oraz ziół np. dziurawca, ponieważ są to substancje fotouczulające i mogą powodować powstawanie plam. Bezwzględnie zakazane jest opalanie przy niektórych schorzeniach skóry np. bielactwo nabyte, gdyż może prowadzić do tworzenia się komórek rakowych.

Jak dobrać odpowiedni faktor?
Faktor słoneczny to stopniowanie i określenie ochrony, jaką zapewnia dany kosmetyk. Zazwyczaj określona na opakowaniu z dopiskiem SPF, najniższe z faktorów zaczynają się od liczb 2 czy 4, ale są to produkty przeznaczone dla ciemnej karnacji. Dla ciemnej europejskiej karnacji najlepiej wybrać 10, która zapewnia najlepszą ochronę. 15 czy 20 to jest filtr dla średniej karnacji. Najcześćiej stosowany to 30 która zapewnia już bezpieczne opalanie słowiańskiej karnacji. Przy skórze bardzo jasnej postawmy na faktor 40,50 lub nawet 60  - jeden z najwyższych dostępnych na naszym rynku. W przypadku dzieci należy zawsze stosować najwyższe faktory (szczególnie u tych małych, u których skóra jest najbardziej delikatna) i zawsze na słońcu dbać, aby dziecko miało na sobie nakrycie głowy. Kapelusz czy czapeczka na głowie mogą ochronić przed groźnym udarem słonecznym, który wiele z rodziców niestety bagatelizuje.

Przy bardzo ciemnej karnacji, ciemnej skórze bardzo przyda się produkt o niskim faktorze np.

Co z pieprzykami i znamionami barwnikowymi?

Dermatolodzy zalecają, aby kosmetyki przeciwsłoneczne z faktorem ochronnym stosować również na znamiona i pieprzyki, z tym że musi być to wysoki faktor – 50,60 czy nawet rzadko dostępny ale istniejący 65. Pamiętajmy aby zawsze, nie tylko po wakacyjnym odpoczynku, gdy zauważymy zmianę naszych znamion, pieprzyków – skontaktować się z dermatologiem. Niepokoić może zmiana koloru, powiększenie się, wyciek z pieprzyka oraz nieregularny, zmieniający się kształt. 

Jednym z produktów o wysokim faktorze jest produkt francuskiej marki Avene Sun reflexe solaire .

Jak bezpiecznie się opalać?

Najlepiej nie przebywać długo na słońcu, ale po np. 2 godzinach zrobić sobie przerwę i zejść z plaży, a najwyżej wrócić po kilku godzinach. Unikamy długiego, kilkugodzinnego opalania. Zaczynając się opalać, pierwszego dnia róbmy to niewiele ponad godzinę, stopniowo zwiększając czas ekspozycji na słońce z każdym kolejnym dniem. Zapewni to ładną i bezpieczną opaleniznę bez ryzyka poparzenia i uszkodzenia naszej skóry.

2 komentarze:

  1. Świetna recenzja!

    Klikniesz w linki Shein? Byłoby super :)
    http://iamfuckingcrazybutiamfreee.blogspot.com/2015/08/new-in_31.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko jasne :) ale w rzeczywistości różnie to bywa i nie zawsze się trzymamy tych zasad

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...